Home » Board of Directors » Budget Committee

Budget Committee

The 4J Budget Committee reviews the proposed budget, listens to comments from community members, and then approves the budget total to forward to the school board for adoption. The committee reviews the proposal to ensure that the district is planning to spend money in furtherance of expressly stated district goals.

The committee is made up of the district’s 7-member board of directors and an equal number of district residents appointed by the board. Members of the budget committee are appointed by open vote of the school board as openings occur. They serve for three-year terms and receive no compensation for their services. Budget committee members must reside within school district boundaries, must be registered to vote, and may not be district employees.

 


Meetings

The committee meets 3–4 times during the winter and spring, typically on Monday evenings. Additional meetings may be scheduled based on the information needs of the Budget Committee.

Budget committee meeting information and materials are posted online at BoardBook.

The budget committee encourages community members to attend and allows time at each meeting for public testimony. For information about how to provide testimony, see Public Comment to Budget Committee.

 


Membership

APPOINTEES:

Joshua Burstein
Served since: Fall 2014
Term ends: June 30, 2023

Gary Campbell
Served since: Fall 2020
Term ends:  June 30, 2023

Anne Fifield
Served since: Fall 2020
Term ends: June 30, 2023

Elizabeth Price, Vice Chair
Served since: Fall 2018
Term ends: June 30, 2021

Maya Rabasa 
Served since: Fall 2019
Term ends: June 30, 2022

Juan Carlos Valle
Served since: Fall 2019
Term ends: June 30, 2022

Jennifer Winters, Chair 
Served since: Fall 2012
Term ends: June 30, 2021

ELECTED EUGENE SCHOOL DISTRICT BOARD OF DIRECTORS:

Alicia Hays
Served since: Jan. 8, 2007, in Position #1
Term ends: June 30, 2023

Laural O’Rourke
Served since: July 1, 2021, in Position #2
Term ends: June 30, 2025

Judy Newman
Served since: July 1, 2017, in Position #3
Term ends: June 30, 2021

Gordon Lafer
Served since: July 1, 2019, in Position #4
Term ends: June 30, 2023

Martina Shabram
Served since:  July 1, 2019, in Position #5
Term ends:  June 30, 2023

Maya Rabasa
Served since: July 1, 2021, in Position #6
Term ends: June 30, 2025

Mary Walston
Served since:  September 30, 2009 in Position #7
Term ends:  June 30, 2023